X

E-BOK

Komentarz Piotra Kasprzaka, prezesa HEG dot. wzrostu cen paliwa gazowego dla Klientów detalicznych PGNiG

2018-07-30

Prezes URE zatwierdził wczoraj wzrost cen gazu oferowanego przez PGNiG dla odbiorców detalicznych. Dla przeciętnego Kowalskiego oznacza to wyższe o ok. 6% rachunki.

Od początku roku prognozowaliśmy podwyżki. Najpierw zostały one wprowadzone dla Klientów biznesowych, co osłabiło pozycję konkurencyjną naszych przedsiębiorców, a w marcu o 1% podniesiono ceny surowca dla odbiorców detalicznych. 10 sierpnia kolejne wzrosty odczują „kuchenkowicze”. Ostatecznie, w znacznym stopniu regulowany polski rynek zareagował na sytuację na światowych giełdach energii. Rosnące ceny ropy naftowej oraz niski poziom gazu w europejskich magazynach, to główne czynniki, które sprawiają, że błękitne paliwo drożeje. Nie bez znaczenia w tym kontekście jest również coraz większe zapotrzebowanie Chin i Indii na LNG. Gaz w postaci ciekłej trafia na rynki azjatyckie, gdzie osiąga wyższe niż w Europie ceny. Jeżeli światowe trendy utrzymają się, wkrótce należy spodziewać się kolejnych podwyżek. 

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, nad Wisłą widać potrzebę dalszej liberalizacji oraz zwiększania liczby źródeł gazu. Wolny rynek oznacza możliwość swobodnego wyboru najkorzystniejszej oferty oraz względnie stabilne i niskie ceny. Natomiast tanie paliwo gazowe to nie tylko niższe rachunki, ale także większa konkurencyjność polskiej gospodarki. 

Do góry

Zmień sprzedawcę gazu i prądu na HEG

0% ryzyka! 0zł kosztów!

Dziękujemy

za wypełnienie formularza

 

Korzystamy z plików cookies i umożliwiamy zamieszczanie ich osobom trzecim, jeżeli pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki internetowej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę.
Poznaj szczegóły i możliwość zmiany ustawień w Polityce Prywatności.

zamknij x
var aaa;